Оголошення

 
14 06 2019 hadiach
 
 
Громадська організація “Центр дослідження і популяризації польської спадщини на Слобожанщині” – за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у Харкові – має намір провести міжнародний круглий стіл “Гадяцька унія і її місце в історії польсько-українських відносин” (11 жовтня 2019 р.)
 
    Минулого року виповнилися 360 років з моменту підписання Гадяцької унії, яка запропонувала реальний шлях подолання польсько-українських антагонізмів і створила передумови для порозуміння цих двох народів в межах оновленої Речі Посполитої. Концепція Великого князівства Руського, яка була ключовим пунктом Гадяцького проекту, стала органічним етапом у ґенезі політичної свідомості українського народу і справила потужний вплив на подальший розвиток його політико-правової думки. Водночас спроби реалізувати Гадяцьку угоду унаочнили низку проблем, які серйозно впливатимуть на внутрішньополітичну ситуацію в Україні в останній третині XVII ст. – на початку XVIII ст., а зрештою – визначать сумний фінал боротьби українського народу за незалежність (йдеться, про розкол всередині еліти і брак її порозуміння з широкими верствами населення України, неприйняття частиною річпосполитської шляхти компромісного розв’язання "козацького питання", активне втручання до ситуації всередині України зовнішніх сил, і насамперед – Московського царства. Які політичні передумови уможливили ґенезу Гадяцької угоди? Яку роль відіграли політичні і юридичні традиції Речі Посполитої Обох Народів у формуванні концепції Великого князівства Руського? Чи був тоді взагалі шанс реалізувати Гадяцьку унію з огляду на багатолітню польсько-українську війну і початок доби Руїни? Що заважало імплементувати цей документ і досягти міцного польсько-українського порозуміння? Відповідь на ці та інші питання спробують дати учасники майбутнього круглого столу.
    Його тематичне тло складатимуть наступні питання:
 
1. Причини і передумови появи Гадяцької унії. В цьому зв’язку головну увагу планується звернути на амбівалентну історію польсько-українських відносин і попередні спроби подолання існуючих протиріч, а сам Гадяцький проект – вписати до широкого контексту міжнародних відносин у Центрально-Східній Європі.
 
2. Політичні біографії головних конструкторів Гадяцького проекту (Івана Виговського, Юрія Немирича, Станіслава-Казимира Беневського) та їх роль у підготовці й підписанні відповідної угоди.
 
 
3. Політичні процеси в Україні в 1658-1659 рр. Зокрема, передбачається проаналізувати реакцію на підписання Гадяцької угоди українського і польського суспільств, процес її ратифікації у Варшаві і позицію різних груп політичної еліти Речі Посполитої, перебіг українсько-московської війни і причини відставки Івана Виговського.
 
 
4. Історична спадщина Гадяцького проекту. Серед іншого, йдеться про рецепції його ідей в українській політичній думці ранньомодерної доби, а також – у внутрішній і зовнішній політиці Українського Гетьманату.
 
 
5.  Відображення Гадяцької унії, її головних творців і історичного контексту в українській і польській історіографії.
 
 
    Офіційні мови круглого столу: українська, польська, англійська.
 
    Організатори забезпечують проживання і часткове харчування учасників круглого столу.
 
За результатами круглого столу буде опублікований збірник його матеріалів.
 
 
 
 
 

Формуляр

учасника міжнародного круглого столу

“Гадяцька унія і її місце в історії польсько-українських відносин”

(11 жовтня 2019 р.)

Ім’я ...........................................................................................................................

По-батькові ..................................................................................................................

Прізвище ....................................................................................................................

Тема доповіді…........................................................................................................

Контактна адреса (просимо повідомити поштову адресу або e-mail)………. ..........................................................................................................................................................................................................................................................................

Місце праці доповідача (просимо повідомити повну назву, номер телефону, або e-mail)...................................................................................................................

……………………………………………………………………………………….

Дати бронювання проживання:

10.10/11.10

11.10/12.10

Дата  …………..                              Підпис……………………………….

    

2019 06 08 mazurak

 

Запрошуємо зголошуватись до участі у міжнародній конференції "Між Києвом і Віднем: історії людей, ідей і об’єктів в обігу та русі"

Відень, 4-7 грудня 2019 р.

[Розширенe зголошення]

Український інститут (Київ), Інститут наук про людину (Institut für die Wissenschaften vom Menschen) (Відень) і Центр міської історії (Львів) запрошують подавати заявки на участь у конференції, яка відбудеться у Відні 4-7 грудня 2019 р. Конференція організовується у співпраці з Центром польських та європейських студій ім. Єжи Гедройця НаУКМА (Київ) і Центрально-Європейським університетом (Будапешт/Відень).

Ця багатодисциплінарна конференція відбудеться у рамках "Двостороннього року культури Австрія-Україна 2019" та прагне дослідити сучасну та історичну динаміку, яка сформувала Австрію, Україну і простір поміж ними та довкола, крізь призму обігу і руху.

Ще якихось десять років тому Україну називали "лабораторією транснаціональної історії", розширюючи наше розуміння того, що можна включити в історію держави, ставлячи Україну у ширший європейський контекст. Конференція має на меті вибудовувати лінію обговорень на основі цієї концепції, розширити оптику та включити регіон, яким колись правили імперії Габсбургів, Романових та Османів. Поглянувши ширше на регіон, який сьогодні є частинами багатьох національних держав у межах кордонів ЄС і поза ними – від Польщі до Албанії, від Італії до Туреччини, від Росії до Румунії, і звісно, від України до Австрії – ми отримуємо нове розуміння важливих тем, які сформували сучасну історію цього регіону, Європи і світу.

Визнаючи постійно змінний, плинний і динамічний характер досліджуваного простору, конференція робить наголос на обігу, рухові та взаємодії, чи то упродовж певного періоду, чи в певний момент. Ми прагнемо надати майданчик, де розглянемо людей, які переміщалися в межах, за межі цього регіону і до нього, аналізуючи чинники, якими вони керувалися, і наслідки їх переїздів; дослідимо потік ідей, які тут висловлювалися і приводилися в рух та резонували у прожитий досвід, як в регіоні, так поза ним; а також поставимо питання, про те, як обіг матеріальних об’єктів, товарів і ресурсів вплинув на суспільства і довкілля, формуючи відносини і ієрархії між місцями і людьми.

Запрошуємо дослідників подавати свої заявки, які розглядають питання, пов’язані з поняттями обігу і руху в регіоні, який загально окреслюємо для цієї конференції поняттям "між Києвом і Віднем", зупинившись на такому перелікові тематичних напрямків, які включають, але не обмежуються таким:

  • Люди: професіоналізація і криміналізація мобільності: праця, послуги, законодавча база, технології; (не)видимість переміщень і подорожей: ієрархії та репрезентації, особиста агентність та зустрічі;
  • Ідеї: знання, наука, дослідження і транснаціональний і міжнародний потік ідей; інтелектуальні і культурні експерименти: тексти, артефакти, твори мистецтва, митці, продукція;
  • Об’єкти: знаходження, розподіл, управління і користування товарами, ресурсами і капіталом; живучи на основі і живучи разом з довкіллям: практики визнання і використання, довкілля і технологічні досягнення і невдачі.

Більше інформації, у тому числі і розширений опис програми, можна знайти на www.iwm.at/between-kyiv-and-vienna.

Для зголошення

Подавайте свої заявки, які мають включати назву, резюме доповіді (до 250 слів) та резюме (CV) на //austriaukraineconf2019@iwm.at/">austriaukraineconf2019@iwm.at до 5 серпня 2019 р.

Заохочуємо подання від докторантів (аспірантів) на завершальному етапі дисертаційних проектів, молодих науковців та досвідчених дослідників.

Важливі дати

Термін подачі заявок: 5 серпня 2019 р.

Повідомлення про прийом: до 1 вересня 2019 р.

Тексти доповідей приймаються до: 15 листопада 2019 р.

Практична інформація

Робоча мова конференції – англійська. Тексти доповідей (3000-4000 слів) очікуються до 15 листопада 2019 р. Організатори конференцій покривають транспортні витрати і проживання; частково буде забезпечено харчування.

Наглядова рада

Олена Бетлій (НУ "Києво-Могилянська академія")

Гаральд Біндер (Центр міської історії)

Алісон Франк Джонсон (Гарвардський університет)

Тімоті Снайдер (Єльський університет/IWM)

Балаш Тренчений (Центрально-Європейський університет)

Володимир Шейко (Український інститут)

Посол Олександр Щерба (Посольство України у Австрії, Відень)

Оргкомітет

Олександр Виноградов (Український інститут)

Софія Дяк (Центр міської історії)

Катерін Янгер (IWM)

Логістика

Лідія Акришора (IWM)

Мар’яна Мазурак (Центр міської історії)

Ілюстрація: Міст над рікою Прут біля Любківців, вид знизу / Цифрові колекції бібліотек Південного методистського університету

2019 03 23 prison1
 
 
Dates and Location
3–4 October 2019
Center for Urban History of East Central Europe, Lviv, Ukraine 
The idea of this workshop is to look at prisons as essentially public spaces, which are part of the urban fabric despite their closed structure. We aim to discuss penal prisons as a historical microcosm of urban societies and examine their contemporary re-usage. Historically, modern spaces of incarceration formed a part of the implementation of penal codices as legal practice, so prisons were often located close to court buildings. Although peripheral within the 19th century urban structures, most prisons became central locations in the 20th century. The workshop invites scholars to explore the dynamics between the practices of exclusion and the specific web of social relations created among the inmates and prison administration. Our goal is to go beyond the narrative of disciplining as the Foucauldian model of control monopolized by the state and internalized by the inmates. Rather, the workshop will examine the prison as a space of negotiation between various actors, including not only those acting on behalf of the state (such as guards, priests, medics), but also legal actors and inmates themselves, who have agency (albeit limited) to use the prison for their own purposes. While prisons have been conceptualized as symbolical and metaphorical places representing the state, we are rather interested in the specific urban settings of spaces of incarceration, and the interactions and configurations between the players involved.