FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksTechnoratiLinkedin

Авторська колонка

Ирина Брунова-Калисецкая. Диалог на историческую тему с точки зрения конфликтолога

brunova iryna small

Я не историк, но в работе с социальными конфликтами больших групп с идентичностями я часто сталкиваюсь с темой истории, как маркером «своих-чужих». Поэтому для меня история – это инструмент групповой дифференциации в конфликтных отношениях, где гораздо меньшую роль играет собственно историческая наука, чем история как социальная память на те или иные маркирующие группу события. Поэтому разговор с аудиторией я начинаю с вопроса о том, в каком виде перед нами предстает история и где мы ее можем найти, актуализируя, таким образом, все источники исторической памяти, мышления, восприятия, чувств, образов и смыслов. А затем рассказываю и показываю, в каких «местах» памяти хранится история в социальной психике и почему становится источником конфликтов.

Read more...

Сергій Савченко. Країна навколо міста (Подорожні записки) 2014–2015

savchenko sergiy 2015Поява у віддаленому селі чужих людей завжди викликає інтерес, що поєднує підозріливість і збентеження. Ми нічого не продавали і не купували, ні за кого не агітували, не переконували пізнавати істину чи вступати до ашраму. Розпитували про історію села, останніх поміщиків, вбитих більшовиками, шукали корінних старожилів, які могли щось пам'ятати. Правда, таких майже не лишилося, а центральне місце в колективних історичних споминах займала минула війна. Мабуть не всі зустрічні повірили у «легенду» про істориків (так ми представлялися) та безкорисливий мотив, що привів нас до застряглого у безчассі села. Здавалося, усьому світові не було до нього ніякого діла, а плин історії зупинився тут наприкінці 80-х. Про колгоспне минуле свідчили не лише понівечена крамниця і зруйнований садок, але й купа залізяччя на багатьох подвір'ях, яке нагадувало фрагменти розпайованої сільгосптехніки (тракторів і комбайнів). Може колись знадобиться?

Read more...

Аскольд Мельничук. Пам’ятати і забувати

2015 11 04 Melnychuk 

Малоймовірно, що письменник, якого закинуто в еміґрацію, жалітиме за «речами», які йому довелося полишити. Перевага письменника полягає в тому, що його найважливіший інструмент – уява – напрочуд портативна – аж доки він не втратить голови. З іншого боку, справжньою домівкою письменника є його мова з усією її історією, з тими особливими зв’язками й асоціаціями, якими обростають слова... Цьому письменнику довелося змінити культуру, у якому його ім’я знаходилося у центрі, на жорстоку анонімність вигнання і бути вдячним за можливість працевлаштуватися пересічним робітником. Це вже було занадто для нього. Не зумівши знайти порозуміння з еміґрантською пресою, він подався на роботу, що бодай дозволяла працювати у його ділянці – він писав пропагандиські матеріали для спонсорованої КҐБ газети... У публікаціях він нападав на побратимів-еміґрантів і висміював їхні спроби облаштувати собі нове життя у цій імперіалістичній пекельній безодні, яка також надала прихисток і йому.

Read more...

Михайло Гаухман. Майбутнє університетів і студентів Донбасу

gaukhman mykhaylo 3 smallВочевидь, університети Луганщини та Донеччини мають працювати із місцевими випускниками шкіл. Луганський університет виїхав до Старобільська (деякі факультети – до інших населених пунктів), Східноукраїнський університет – до Сєвєродонецька, Донецький університет – аж до Вінниці. Поширювалися чутки про можливе «переселення» моєї Alma-mater до Полтави. Певна річ, наразі більшість студентів донбаських «екзильних» університетів – це ті, хто вступив не пізніше 2014 року. Що буде далі? Маленьким містам Луганщини, звісно, потрібні університети, але не такого розміру. До речі, до Вінниці чи Полтави далеченько їхати з Донбасу. Чому би луганські та донецькі виші не зорієнтувати на роботу з тими, хто закінчив школи на непідконтрольній території? Адже насамперед потрібно думати про наше юнацтво.

Read more...

Володимир МАСЛІЙЧУК. Найвизначніша потреба людства

2015 10 22 masliychuk

Києво-Могилянська академія урочисто відсвятковує своє 400-ліття. Щиро приєднуюся до віншувань, але чи відкрию таємницю, що цьому закладу лише 24 роки, якраз у листопаді. «Могилянка» – ровесниця української незалежності. Всі принади і негаразди спроби теж у цьому закладі, уже дещо відірваному  від радянських практик і, як виявилося, досьогодні багато в чому єдиному в своєму роді. Події початку 90-х містять закладений міфологічний зміст «вічного повернення» - «відновлення»,«відродження». Але ж цей заклад не має тяглости від схоластичних практик та колегій XVII – XVIII ст. Святкування і визнання хороша нагода для розваг істориків. Та чи є це визнанням і частково відмовою від тих неодноманітно складних двадцяти чотирьох років, єдиної в своєму роді і тому незамінної в реформаторських починаннях, позаконкурентної «Могилянки»?

Read more...

Ирина Брунова-Калисецкая. Диалог не с врагом, а с человеком

brunova iryna small

Диалог – это место, где действительно слышат то, что действительно говорят. Диалог – это поле, в котором разрешены самые сложные эмоции и чувства войны – боль, страх, гнев, утрата, – и бережное отношение к ним. Диалог – это территория, где человек остается человеком для себя и других, не переубеждая никого, но вслушиваясь в каждого – в себя в том числе. Диалог – это пространство, где каждый из обобщенного «своего-чужого» превращается в самого себя... Диалог в моем понимании – это возможность сложить мозаику из кусочков индивидуального опыта, переживаний, личных историй, которые проясняют для слушающего, откуда берется то или иное мнение. Говорить о своем, не делая при этом другого неправым, в диалоге вполне возможно.

Read more...

Михайло Гаухман. Свобода проти Імперії: сатиричні міркування над скандальним віршем Іосіфа Бродського

gaukhman mykhaylo 3 small

Вихід із історіографічних сумнівів проголосив у революційному 1968 році Мішель Фуко у своїй «Археології знання»: історія перетвориться на археологію, бо історики вивчатимуть документи, як археологи – артефакти. Звісно, філософ висловився метафорично. Тож пропоную звернутися до артефакту, точніше – ідея-факту, сучасної російської культури, який відображає імперське ставлення до українців та України. Цей вірш – «На незалежність України» Іосіфа Бродського! Він був публічно прочитаний у 1992 році, але ніколи не був надрукований через свою неполіткоректність.

Read more...

Володимир МАСЛІЙЧУК. Єфименкова

2015 07 27 masliychuk

Олександра Єфименко написала синтезовану «історію українського народу» саме в Харкові. Будь якому широкому погляду на історію України з Харкова не вдалося прижитися і стати класичним (від романтичних захоплень «Запорожской старины» Ізмаїла Срезневського до популярної спроби Гната Хоткевича та позитивістських нарисів Дмитра Багалія, що говорити про марксистські схеми)… Та й тут проблема ширша. Напевно найкращі науковці завжди себе почувають «чужими» у найрізноманітніших середовищах. З часом їхня спадщина стає відомою лише вузьким фахівцям, а книжки про їх діяльність та творчість пишуться за кордоном.

Read more...

Тетяна БЕЗРУК. Особисте кримськотатарське - політичне українське

2015 06 15 bezruk

В районних центрах, де власне і виросла, всі рівняються на центр, столицю – на Київ, кожен вечір – це перегляд новин по всім каналам, уміло вираховуючи початок ефіру перших, закінчуючи часом найпізніших. Канал районного телебачення – це радше знайти знайомі обличчя, аніж дійсно дізнатися стан речей. В Криму зовсім по-іншому. Важливо дивитись вечірні ток-шоу кримських каналів, де експертами виступали, зазвичай, одні й ті самі люди, проте вони представляли кожного разу нову експертну думку. Знімаючи в перший рік навчання квартиру, зрозуміла, що господиня помешкання може пропустити інформацію на національному каналі, проте вечірній чай неодмінно супроводжуватиметься кримськими. І спочатку було враження риби в акваріумі, ніби одне середовище для життя, але сказати нічого не можеш, навіть звуку подати, бо контекст розмов інший.

 

Read more...

Андрій Портнов. Мій Донбас

portnov andriy 2015 01

Певна пострадянська конкуренція між Дніпропетровськом і Донецьком відома набагато більше за той факт, що в межах Катеринославської губернії знаходилися і Луганськ, і Юзівка, і Маруполь. Частина історичного Донбасу і тепер належить до Дніпропетровської області. Це Павлоград. Шахтарі з Павлограду на початку 1990-х поїхали страйкувати не до Донецька, а до “свого” обласного центру, Дніпропетровська. Пам’ятаю їх на газонах під тодішнім обкомом, тепер облрадою. Тоді я не розумів, що саме гірники Донбасу, яким нині так часто приписують “одвічну совєтськість”, були наймасовішим протестним антирадянським рухом.

Read more...

Additional information