FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksTechnoratiLinkedin

Авторська колонка

Михайло ГАУХМАН. НОВА СПРОБА СТАРОЇ МОВИ.Сюжет 2. Страсті за Центральною Европою. Продовження: Культура – націоналізм - революція

2016 10 14 gaukgol

Ідентичність пов’язують з певною культурою. Під «ідентичністю» розуміють належність до етнокультурної спільноти з її цінностями та маркерами. Однак ідентичність у сучасному світі завжди кризова. По-перше, самі спільноти доволі непевні. По-друге, одні спільноти можуть утверджуватися за рахунок інших. Так, респектабельно бути «нацією-жертвою», а для цього має бути «нація-кат», що може цілком збігатися з «нацією-жертвою». По-третє, іноді спільноти конкурують між собою за привласнення чималих груп індивідуумів. Саме тому ми говоримо про ідентичність яко проєкт, а не просто належність до певного кола людей та ідей.

Read more...

Михайло ГАУХМАН.НОВА СПРОБА СТАРОЇ МОВИ. Сюжет 2. Страсті за Центральною Европою: від Праги до Харкова

2016 10 14 gaukgol

Болюче розважаючи про смертельний трикутник «Західна Европа – Центральна Европа – Росія», Мілан Кундера тільки згадав, про народи Східної Европи, яко пригноблені складники Росії. Якщо Центральна Европа могла звернутися до Заходу, то що могла зробити Східна Европа? Якщо продовжувати логіку Кундери: чи не вчиняла Центральна Европа зі Східною Европою те ж саме, що Західна Европа скоїла із Центральною Европою – віддала на поталу Росії? Не важко здогадатися, про яку країну Східної Европи – мені йтиметься далі.

Read more...

Володимир МАСЛІЙЧУК. Писати передмову. Перепис Охтирського полку 1704 р.

2016 10 09 masliychuk osnovneПисати передмови – річ корисна, вона змушує ледачого історика вчергове читати тексти і піднімати нотатки, перечитувати і критикувати, доповнювати. Мислити і студіювати. Однак існує небезпека, що передмова «заживе своїм життям», віддаленим від тексту. Докладаючи зусиль, ти створюєш власний текст – власну інтерпретацію і змінюєш розуміння першоджерела, нав’язуєш своє бачення. Краще писати післямови, однак, як подумати, то також небезпечно…

Read more...

Андрій Портнов. Бабин Яр учора і завтра

2016 10 08 portnovПісля Бабиного Яру були Камбоджа, Руанда і Сребреніца. Були (і є) концтабори в Північній Кореї, з існуванням яких людство якимось чином змирилося. Та й антисемітизм нікуди не зник (заборону його публічних проявів у деяких країнах не варто плутати із перемогою над ксенофобією як такою). Не зникла й дискримінація: за расовою, мовною, ґендерною, зрештою, за паспортною ознакою… Як оповідати про Бабин Яр людям, що живуть у ситуації миру (нехай крихкого й далеко не всезагального)? Що нам може підказати ця історія, чого навчити? Того, як в екстремальних умовах поводять себе «широкі маси обивателів»? На які вчинки здатна людина, всерйоз налаштована на виживання? Хто такі «звичайні люди» і що таке «банальне зло», якщо влада проводить злочинну політику й якщо ми, хоч би завдяки Паскалеві, здогадуємося, що справедливість так само залежить від моди, як і краса? Що являє собою складне контекстуальне мереживо мотивів, яке змушує людину ризикувати власним життям заради спроби врятувати іншого? Чи не є легкість, з якою люди убивають собі подібних, не просто визначальною рисою нашого біологічного виду, але й свідченням того, що саме в убивстві людина переборює природне й повноцінно вступає в соціальне і культурне? І чи не стає сплановане масове убивство однією з вищих форм соціальності?..

Read more...

Яна Примаченко. Під егідою пам’яті: спогади про XXVI-ту Східноєвропейську літню школу Варшавського університету (XXVI WSL UW) і Варшавську Східноєвропейську конференцію

2016 09 12 prymachenko1Повною несподіванкою круглого столу, принаймні для представників України, стала позиція Леоніда Кравчука. Перший Президент незалежної України, відомий як людина що здатна пройти «поміж крапельок дощу», продемонстрував надзвичайно жорстку риторику щодо оцінки сучасної політичної ситуації. Відносно державної історичної політики в Україні та прийнятої польським сеймом постанови щодо геноциду поляків на Волині, то тут Леонід Макарович взагалі прямим текстом заявив «не вчіть нас жити». Він наголосив, що Україна сама вирішить яких героїв їй шанувати. Ба більше, критичні заяви польських і російських політиків щодо декомунізації та створення нового пантеону героїв, перший Президент розцінює не інакше як в категоріях неоколоніалізму. Здається ви побачили найбільш щирий і емоційний прояв за всю історію політичної кар’єри першого Президента України.

Read more...

Михайло ГАУХМАН. НОВА СПРОБА СТАРОЇ МОВИ. Вступ: мова знання. Сюжет 1. Воїн перед каміном

2016 09 28 gaukhman1

Що є критерієм істини для гуманітарного знання? Гуманітаристика має свою життєствердну практику, якою є сучасний світ. Звісно, поступове осягнення культури не завжди чутливо до сучасности. Однак мені йдеться про гуманітарне знання взагалі, а не про конкретні теорії та концепції.Набутком гуманітарних наук є дискурси різних соціяльних сфер і наукових проблем, які розробляють науковці. Якщо мова гуманітаристики дозволяє описувати сучасні процеси – значить знання не перестає бути дієвим. Так, якщо в гуманітарних студіях поширений «дискурс нації» – то «мова націоналізму» має бути придатної для опису того, що бачимо за вікном.

Read more...

Лукаш Адамський. Game changer. Декілька міркувань після перегляду фільму «Волинь»

2016 09 28 Adamski

Картина одного з найвидатніших польських режисерів розпочне свою ходу кінотеатрами Польщі 7 жовтня. Останніми  днями фільм мав декілька закритих показів. І вже очевидно, що твір Смажовського має велику не лише художню, а й політичну силу. Це один із найвидатніших польських історичних фільмів після 1989 року, і він однозначно кращий за «Катинь» Анджея Вайди... Режисер багато справ залишає глядачеві для інтерпретації – не тільки долю головної героїні, але й політичний меседж фільму. Відкритим залишається питання, чи можна якось раціоналізувати причини різанини, а навіть знаходити пом’якшувальні обставини, такі як, наприклад, політика щодо українців в міжвоєнній Польщі та часті випадки дискримінації, що сприяли прийняттю тоталітаризму частиною української суспільності... Українська громадська думка протягом кількох місяців фільм і так побачить... Він викличе шок та – маю надію –  поважну дискусію про польсько-українські стосунки й сенс поспішної глорифікації УПА. Після фільму Смажовського польсько-українські розмови будуть вже іншими.

Read more...

Яна ПРИМАЧЕНКО. Коли Кліо та Феміда мають стати пліч-о-пліч: Нотатки з конспекту лекцій Міжнародної літної школи «The History before the Court. International law and the study of the past» 21-27 серпня 2016 р. (Ленкук, Польща)

2016 09 12 prymachenko1

Привабливість історичних аргументів для ствердження власної національної ідентичності не дає спокою політичним силам, які використовують значимі для суспільства історичні теми для збору рясного електорального врожаю. В цих умовах експертні середовища опиняються в центрі конфлікту. Вони мають виступати певними арбітрами та комунікаторами між суспільством і владою, надаючи відповідні правові і історичні оцінки. Все більше фокус роботи як правників, так і істориків, що займаються дослідженням політики пам’яті, зміщується в бік міждисциплінарних підходів. Тож ідея організаторів міжнародної літньої школи зібрати разом істориків і правників та надати їм майданчик для дискусії виявилася дуже на часі.

Read more...

Ігор НЕТУДИХАТКІН. Міжнародний виставковий проект «Земля козаків» очима сирійського мандрівника XVII ст.» (до 360-ої річниці відвідин України Антіохійським патріархом Макарієм)у Національному заповіднику «Софія Київська»

2016 09 08 netudy1

Рівно 360 років тому, в рамках подорожі з Сирії до Москви (1652-1659), Україну відвідав Антіохійський патріарх Макарій III. Під час мандрівки його супроводжував син – архідиякон Павло Алепський. Він залишив надзвичайно детальний опис подорожі Україною, зокрема – відвідин Києва. У творі Павла Алепського «Подорож Антіохійського патріарха Макарія» детально описані особливості політичного устрою, архітектури, звичаїв та побуту тодішньої України (як її називає сам автор – «Землі козаків»). Загалом, твір Павла Алепського є єдиним арабомовним джерелом з історії України XVII ст.

Read more...

Андрій ПОРТНОВ. Згадуючи Віктора Дудка

2016 09 05 portnovhol

В особистому спілкуванні, як і в текстах, Віктор Дудко був винятково шляхетною, тактовною, скромною людиною, яка гостро не сприймала поверховості, голослівності, поспішності. В нього зовсім не було таких типових для наукового середовища рис, як самовихваляння чи сенсаційність. Але була чиста радість інтелектуального спілкування. Віктор не раз – у листах і розмовах – скромно називав свої дослідження «нотатками». Водночас, він був принциповим у тому, що стосувалося їхньої наукової якості, оформлення, місця публікації. У листі від 13 квітня 2011 року він згадав про пропозицію видавця «спопуляризувати і назви статей, і самі статті» й тут таки додавав: «На таке, звісно, я не пристану». І це казала винятково делікатна людина, яка, публічно критикуючи недбалі, а часто-густо відверто халтурні публікації, воліла не називати імен горе-«дослідників».

Read more...

Additional information