FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksTechnoratiLinkedin

Авторська колонка

Ирина Брунова-Калисецкая. Диалог не с врагом, а с человеком

brunova iryna small

Диалог – это место, где действительно слышат то, что действительно говорят. Диалог – это поле, в котором разрешены самые сложные эмоции и чувства войны – боль, страх, гнев, утрата, – и бережное отношение к ним. Диалог – это территория, где человек остается человеком для себя и других, не переубеждая никого, но вслушиваясь в каждого – в себя в том числе. Диалог – это пространство, где каждый из обобщенного «своего-чужого» превращается в самого себя... Диалог в моем понимании – это возможность сложить мозаику из кусочков индивидуального опыта, переживаний, личных историй, которые проясняют для слушающего, откуда берется то или иное мнение. Говорить о своем, не делая при этом другого неправым, в диалоге вполне возможно.

Read more...

Михайло Гаухман. Свобода проти Імперії: сатиричні міркування над скандальним віршем Іосіфа Бродського

gaukhman mykhaylo 3 small

Вихід із історіографічних сумнівів проголосив у революційному 1968 році Мішель Фуко у своїй «Археології знання»: історія перетвориться на археологію, бо історики вивчатимуть документи, як археологи – артефакти. Звісно, філософ висловився метафорично. Тож пропоную звернутися до артефакту, точніше – ідея-факту, сучасної російської культури, який відображає імперське ставлення до українців та України. Цей вірш – «На незалежність України» Іосіфа Бродського! Він був публічно прочитаний у 1992 році, але ніколи не був надрукований через свою неполіткоректність.

Read more...

Володимир МАСЛІЙЧУК. Єфименкова

2015 07 27 masliychuk

Олександра Єфименко написала синтезовану «історію українського народу» саме в Харкові. Будь якому широкому погляду на історію України з Харкова не вдалося прижитися і стати класичним (від романтичних захоплень «Запорожской старины» Ізмаїла Срезневського до популярної спроби Гната Хоткевича та позитивістських нарисів Дмитра Багалія, що говорити про марксистські схеми)… Та й тут проблема ширша. Напевно найкращі науковці завжди себе почувають «чужими» у найрізноманітніших середовищах. З часом їхня спадщина стає відомою лише вузьким фахівцям, а книжки про їх діяльність та творчість пишуться за кордоном.

Read more...

Тетяна БЕЗРУК. Особисте кримськотатарське - політичне українське

2015 06 15 bezruk

В районних центрах, де власне і виросла, всі рівняються на центр, столицю – на Київ, кожен вечір – це перегляд новин по всім каналам, уміло вираховуючи початок ефіру перших, закінчуючи часом найпізніших. Канал районного телебачення – це радше знайти знайомі обличчя, аніж дійсно дізнатися стан речей. В Криму зовсім по-іншому. Важливо дивитись вечірні ток-шоу кримських каналів, де експертами виступали, зазвичай, одні й ті самі люди, проте вони представляли кожного разу нову експертну думку. Знімаючи в перший рік навчання квартиру, зрозуміла, що господиня помешкання може пропустити інформацію на національному каналі, проте вечірній чай неодмінно супроводжуватиметься кримськими. І спочатку було враження риби в акваріумі, ніби одне середовище для життя, але сказати нічого не можеш, навіть звуку подати, бо контекст розмов інший.

 

Read more...

Андрій Портнов. Мій Донбас

portnov andriy 2015 01

Певна пострадянська конкуренція між Дніпропетровськом і Донецьком відома набагато більше за той факт, що в межах Катеринославської губернії знаходилися і Луганськ, і Юзівка, і Маруполь. Частина історичного Донбасу і тепер належить до Дніпропетровської області. Це Павлоград. Шахтарі з Павлограду на початку 1990-х поїхали страйкувати не до Донецька, а до “свого” обласного центру, Дніпропетровська. Пам’ятаю їх на газонах під тодішнім обкомом, тепер облрадою. Тоді я не розумів, що саме гірники Донбасу, яким нині так часто приписують “одвічну совєтськість”, були наймасовішим протестним антирадянським рухом.

Read more...

Andreas Umland. SYLVESTER STALLONE AS A BOXER (A COMMENT ON THE INFAMOUS UKRAINIAN DECOMMUNIZATION LAWS, AND PROFESSIONAL EXPERTISE IN UKRAINIAN PUBLIC AFFAIRS)

2015 05 25 umland

       As in other economic and political affairs of the post-Soviet countries, public debates and actions are frequently dominated by self-made men (far less so, women). A large number of prominent commentators, in Ukraine and other post-communist countries, have few or no proper academic qualifications, yet are known – sometimes, widely so – as "experts" for particular fields.  Many such putative top dogs are posing as specialists although they do not take part in their international expert communities' professional life. That means that they only rarely publish in peer-reviewed or/and high-impact outlets, and only seldom present their research results for critical discussion at international conferences of reputed specialized organizations, e.g. at conventions of the relevant international academic associations of scholars in such fields as political science, economics, history, law etc. Concerning the "decommunization laws," I do not know of any historian with a proper scholarly publishing record in respected journals or book series as well with an appropriate academic position who has fully supported these laws, in their current reading.

Read more...

Ігор СЕРДЮК. Винігрет пам’ятей: травнева подорож «козацькими місцями». Частина ІІ.Мельники, Медведівка

2015 05 16 serdiukhol

Як бачимо з надпису, вперше Шевченко нібито відвідав монастир у 8-ми річному віці (невідомо чи був уже тоді хлопець революціонером-демократом, та у той час його родина мешкала в Кирилівці за 120 кілометрів від монастиря). Цікаво, що на сторінці про Мельники у Вікіпедії1, згадано лишень про два перебування поета в яру, при цьому тема одвічна боротьба з гнітом усякого роду артикулюється типово радянськими тезами:«Володів ним магнат Понятовський. Крім хліборобства та мірошництва, мешканці Мельників жили з гончарства та випалювання цегли. Поміщик нещадно визискував селян. До соціального долучався ще й релігійний гніт, який різко посилився в середині XVIII століття, Мотронинський монастир став одним із осередків боротьби проти унії. До Холодного Яру звідусіль сходилися невдоволені, знеможені неволею. Вони поповнювали лави гайдамаків, їхній шлях пролягав через Мельники».

Read more...

Володимир МАСЛІЙЧУК. Бути німцем

2015 05 22 masliychuk

Значення Тальві дуже велике, вона відкрила для Німеччини та Америки велич усної  творчості пригнічених народівОдна із найвідоміших її робіт: Historical view of the languages and Literatures of the Slavic Nation 1850. Але української мови Тальві, розумієш, читаючи цю працю, так і не опанувала, хоча її захоплива цитата і мандрує уже шкільними творами: "На багатих і врожайних степах України створено силу балад і здається, що кожна гілка дерева у лісі тут має свого поета і кожна стеблина трави на цих безмежних, квітучих рівнинах відлунює піснею" - лише данина романтичних захоплень загадковою Україною. Її мудрість книжна.

Read more...

Михайло ГАУХМАН. СТРАСТІ ЗА ДОНБАСОМ

2015 05 19 gaukhman gol

Проблеми Донбасу – на соціяльно-економічному та афективно-психологічному рівнях – перетворилися на ресурси для його іншування. Інакший Донбас поставав для місцевих мешканців недо-українською землею, а в очах немісцевих мешканців – неукраїнською землею. Якщо ці уявлення були доволі поширені до 2014 року, то чому б ними не скористатись у революційний час? Образи від Донбасу та обрАзи Донбасу, Образи про Донбас та обрАзи на Донбас перетворилися на декорації для вдалих спроб зробити з реґіону осередок кривавого хаосу...

Read more...

Ігор СЕРДЮК. Винігрет пам’ятей: травнева подорож «козацькими місцями». Частина 1. Холодний Яр

2015 05 16 serdiukhol

На відміну від пам’ятників, тисячолітніх дубів біля дороги так просто не натикаєш, тож дуб Максима Залізняка стоїть там де стояв – в селі Буда, за три кілометри від основної дороги. Довкола Холодного яру багато чого пов’язано із ватажком Коліївщини, скажу більше – під кінець мандрівки це так приїлося, що ми розважалися називаючи залізняцьким усе, що бачили: старі хати, коней, котів і собак. Дуб дійсно великий, у кілька обхватів, вважається найбільшим деревом України. На його реноме тримається купа сувенірних лавок, туристський комплекс, кафе. Дерево ще славетне тим, що під ним відпочивали: Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Павло Павлюк, Максим Залізняк, Андрій Журба, Семен Неживий, Тарас Шевченко та інші (так кажуть екскурсоводи, інформаційні щити та Вікіпедія).

Read more...

Additional information