FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousGoogle BookmarksTechnoratiLinkedin

Авторська колонка

Володимир МАСЛІЙЧУК. Бути французом

2014-09-03-masliychuk2Французька книжка була основною в новопосталих бібліотеках, французький еміґрант дивує своїм пристосуванством і ницістю, а місцеві письменники пишуть абсолютно у французькій манері, лаючи усе французьке і, називаючи твори «фейлетонами», друкуються у «журналах».  Вивчати антифранцузьку чи радше занадто французьку добу кінця XVIII - початку XIX ст. на місцевому матеріалі доволі сумно.

Детальніше...

Микола Боровик. Пакт Молотова-Ріббентропа як імперський проект

2014-08-31-borovykТаким чином, пакт Молотова-Ріббентропа, як і Друга світова війна в цілому, можуть розглядатися не лише як факт історії комунізму, але і як факт російської імперської історії. Лиш з такої перспективи можна пояснити очевидну подібність сучасних подій в Європі, в епіцентрі яких знову опинилися українські землі, з тими, які Європа і світ переживали 75 років тому.

Детальніше...

Раса ЧЕПАЙТЕНЕ. «Миф о начале», или почему мы поддерживаем Украину

 2014-08-25-chepaytene osnУкраинцы нас поддержали в тревожные дни января 1991 года, надеюсь, вы чувствовали и будете чувствовать нашу поддержку сейчас. Но оба народа должны не забывать, что достижения революций имеют склонность превращаться в реакцию, если не продолжить вести общественно активную жизнь, особенно связанную с установлением непрерывного контроля над решениями избранных представителей власти, чтобы они опять не начали работать лишь на свое собственное благо.

Детальніше...

Володимир Маслійчук. Ідеали (про українського прозаїка непошанованого в торічні ювілеї)


2014-06-23-masliychuk
Парубок, що вправляється в дівчачому вихованні і, врешті, одружується на викликаній учительці для цих же панночок, постать виразно антифранцузького спрямування (французька мова – мова революції та «розпусти»), що на той час і не дивно, виразний прихильник становості у освіті і недопущення до вивчення наук і рукоділля представників «низших сословий». Не зовсім хороші характеристики для світоча. Його ранні твори, що він або не підписував, або ховав за псевдонімом Фалалей Повинухин, друковані в «Украинском вестнике» теж не перевидані так добре показують Квітку, навіть стилістично, його погляди і упередження. Твори українською Квітка почав писати лише на початку 30-х рр. XIX ст. під впливом молодих харківських романтиків.

Детальніше...

Роман Дубасевич. Сновиди війни (Повна версія)


2014-08-11-dubasevichНа превеликий жаль, ані Майдан, ані Крим, ані перші місяці АТО не стали останнім випробуванням для України. Тепер величезні внутрішні досягнення українського громадянства опинилися під значно серйознішою зовнішньою загрозою – військовою агресією з боку Росії, яка може перекреслити усі здобутки: і звільнення від кривавого і корумпованого диктатора, і високу громадянську активність, і, зрештою, що найгірше – позбавити нас шансу на майбутнє. Подолавши внутрішнього, Україна може зазнати нищівної поразки від сильнішого зовнішнього агресора… Отже, найбільша небезпека чигає на Україну саме зараз, коли, здавалось, АТО ось-ось завдасть останнього удару по сепаратистам. І це не магічне мислення, яке через якийсь ліберальний мазохізм хоче вкрасти вистраждану перемогу в українського війська, а сумна геополітична реальність.

Детальніше...

Андрій Портнов. Україна та її «далекий схід». Про галицький редукціонізм та його генеалогію

2014-08-01-portnovВ уявлення про еталон гомогенності й чистоти України два обличчя. Перше з них: наївна віра в те, що «правда» звільнить мешканців сходу від радянських нашарувань та матиме цілющий ефект, дозволить їм повернутися до національної «нормальності». Другим обличчям є переконаність: ніщо вже не допоможе окрім ампутації (при чому, для добра і України, і Донбасу). В обох випадках нинішній стан свідомості Донбасу описується як статичний та ненормальний… Політична актуальність галицького редукціонізму полягає в тому, що він  перекладає головну відповідальність за трагедію Донбасу з місцевих еліт та зовнішньої інтервенції на населення регіону. Розповіді про еталонну Україну, що «колядує», блокують інтелектуальний пошук раціональних формул співіснування різних Україн в рамках однієї політичної спільноти.

Детальніше...

Сергій САВЧЕНКО. ЗРУСИФІКОВАНІСТЬ – НАШЕ БАГАТСТВО!

2014-07-14-savchenkoСвідомий вибір української мовної ідентичності і далі є епізодичним, бо спричиняється не суспільною необхідністю чи зростанням престижності мови, а суб'єктивним чинниками, наприклад, майже релігійним актом «навернення в українство». За останній рік такі випадки помітно почастішали, але вони нездатні створити тривалу і масштабну тенденцію. Наразі не існує жодних об'єктивних факторів, які би спонукали вивчати українську мову, масово переходити на щоденне спілкування українською хоча би в одній сфері суспільного життя. В Україні можна зробити будь-яку кар'єру, не володіючи державною мовою і відверто її зневажаючи.

Детальніше...

Володимир МАСЛІЙЧУК. Ось така вона наша радянська історіографія


2014-06-23-masliychukРозміщена на historians стенограма розповіді Ярослава Дзири 1988 р., попри те, що значна кількість фактів, про які розповів  респондент, відомі, не може не вразити. Суцільні проблеми списування, репресивних органів, з домішком антисемітських інтенцій та мовних характеристик. Найголовніше, констатація фахової неспроможності українських радянських істориків  (нагадаю, сам Ярослав Дзира – філолог «за освітою і за дисертацією») ані належно видати джерела, ані бодай неодноманітно висвітлити історичний процес. Радянська історіографія як «неодноманітне і багатошарове явище» (так зазначено в одній із сучасних академічних характеристик) постає  дуже одноманітною і зовсім не багатошаровою.

Детальніше...

Вікторія НАРІЖНА. Досвід буття в колективному тілі

2013-09-23-narizhnaМи разом пережили унікальний досвід занурення в щось глибоко архаїчне, дуже базове. Подивіться — пережите нами на Майдані прекрасно вписується в матрицю міфу, в матрицю епосу, а значить, має велику архетипічну, читай смислотворчу вагу. Якщо ми дійсно стали на шлях народження тієї нації, яку з таким трудом виношували більше двадцяти років, то кращого старту не придумаєш. Саме з цього ми і мали почати — з регресу до оральної стадії та створення власного міфу.

Детальніше...

Данило Ільницький. Бодя Солч

Данило Ільницький. Бодя СолчВластиво, його погляд свідчить про новий тип героя – не революціонера-крикуна (архетип з минулого), а щирого активіста з добрими очима, науковим доробком за плечима та ідеями в голові.

Детальніше...

Додаткова інформація